Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

#1
14 Mart 1879 da gözlerini hayata açan mükemmel deha ve fizikçi Einstein kısa süre içinde yaptığı buluşlar ve geliştirdiği sistemler ile insanların ilgi odağı olan bir insan haline dönüşmüş ve kısa süre de bilim dünyasına da kattığı bilgi ve fikirler sayesin de Nobel fizik ödülünü almıştır.

Yahudi ve Alman asıllı deha fizikçi Almanya’nın Nulm şehrin de dünyaya gelmiştir. Lise ve üniversitesi öğrenimini ise İsviçre de tamamlayan bu fizikçi iş bulamama sebebiyle Amerika Birleşik Devletlerine gidip işe başladı. Orada ki görevi bir patent odasında müfettişlik yapmaktı.

albert-einstein.jpg


Sonra ki yıllar da ise bir arkadaşının ısrarları üzerine tekrar Almanya’ya dönmüştür. Almanya da tekrar araştırmalarını sürdüren Albert Einstein çok güzel şeylere burada atım atmış. Birçok buluşunun temellerini burada yapmıştır ancak sonraların da hükümetin değişmesi ve Yahudilere yapılan baskıların artması nedeniyle de tekrardan Amerika’ya dönen Albert ömrünün geri kalanını bura da geçirdi.

Albert özel görelilik ve genel görelilik kuram ve kavramları ile kendince bir devrim yaratmıştır. 200 yıldır insanların tek ve doğru olarak bildiği Newton kuramını yıkan bu kuram uzay ve evrensel anlayış da bir devrim yaratarak insanların doğrudan anlamasını sağlamıştır. Ek olarak nükleer bomba gelişimlerine büyük miktar da katkı yapan Albert Einstein şimdiye kadar dünyaya gelen en zeki insan olarak gösterilmektedir.

Albert Einstein 76 yaşındayken 18 Nisan 1955 yılında hayatını kaybetti.
 
Üst