Altının Günümüzdeki Kullanımı

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Altının Günümüzdeki Kullanımı

Altının günümüzdeki toplumsal kullanımı, nakit rezervi olarak saklanmasıdır. Yüzyıllar boyunca gümüşün yanı sıra nakit para olarak da kullanılmış, ama kâğıt paranın ortaya çıkışından sonra bu kullanım sona ermiştir. 1970 yılından bu yana borsalarda alınıp, satılmakta ve nakitle ilgisi dolaysız yoldan sürmektedir.
Sanayide altın talebi büyüktür ve gün geçtikçe artmaktadır. Elektrik iletkenliğinin öbür metallere göre yüksek olması ve paslanmalara karşı çok dayanıklı olması nedeniyle altın, mikroelektrik parçalar için son derece önemlidir. Çok küçük miktardaki altın, cam ya da plastik levhalar içinde eriyerek, kızılaltı ışınların geçişini önler ve bu levhaları ısıya dayanıklı duruma getirir. Kimyasal sağlamlığı nedeniyle, çürütücü ortamlarda kullanılır. Çürütücü sıvı ya da buhar içinde bulunan korumasız yüzeylerin üstünü kaplamada da gene altın kullanılır.
Yaşayan sistemlerde uygunluğu ve toksinlere dayanıklı olması nedeniyle diş hekimliğinde ve ilaçlarda da kullanılan altın, ayrıca, herkesin bildiği gibi, güzelliği nedeniyle, Eskiçağ’dan bu yana kuyumculukta, çeşitli sanatlarda (tezhip, vb.) kullanılmıştır.
 
Üst