Ayakkabı Nasıl İcat Edildi?

Network

Yönetici
Yönetici
Ayakkabı Kim Tarafından İcat Edildi

Olmazsa olmazımız olan her dışarı çıkışımızda ayağımıza giymiş olduğumuz ayakkabıların kesin net bir tarihi olmasa da günümüze nereden nasıl geldiğini paylaşacağız.İlk olarak sandalet yapıldığı bilinmekte olup bunun yapılmasının amacı ise sıcak iklimlerde ayakların yanmaması için tercih edilmiş ve yapılmıştır.

Tarihte sandalet çıktığında sağ ve sol ayakkabı kavramı yoktu tek tip olup direk ayağa giyilebilmekteydi.Yüksek topuklu ayakkabıların icadı ise ilk olarak Ortadoğu da icat edildiği bilinmekte olup buradaki kızgın kumlardan korunmak ayakların yanmasını önlemek amacı ile icadı gerçekleşmiştir.

Zaman ilerledikçe 1840 yılına gelindiğinde sağ ve sol olmak üzere ayakkabı üretimi ilk ABD'nin kraliçesi Victoria tarafından üretilmeye başlanmış olup 1850 yılına gelindiğinde ise Jan Ernst Matzeliger büyül bir ayakkabı makinesi icat etmiş ve seri bir şekilde üretime geçilmiştir.

ayakkabı tarihçesini daha önce hiç okumamıştım güzel paylaşım olmuş. insanlarlar bilinçsizce tüketim yapıyor bunuönüne geçmeliyiz bence ayakkabının kalitesine bakmadan tonlarca para harcanıyor ne gerek var yani. ben alışverişimi ilvi.com dan yapıyorum hem uygun hem kaliteli .

Son Konular