Diş Apsesi nedir nasıl tedavi edilir

#1
Diş apsesi ciddi bir ağız sağlığı sorunu olmaktadır. Apse olmadan önce zaten büyük ağrılar olabilmektedir. Diş apsesi tanımı ile diş kökünün ve çevresinin iltihaplanmasıdır. Şişmesi bir yana bizlere yaşatmış olduğu ağrı çekilecek gibi de değildir. Bize ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir. Eğer bu ağzınızda kronik bir duruma gelirse kistlere dönüşerek diş çevresindeki deriyi kaldırıp dış ortama boşalabilmektedir.

Dişin apse yapması durumunda hiç bir şekilde vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Dahada ileriye gitmemesi için bu mutlaka şarttır aksi halde çok büyük sıkıntılara sebebiyet vermektedir.Apse yeni bir oluşum göstermiş ise doktorunuz tarafından mutla antibiyotik verilecek ve sonrasında dişin tedavisine başlanacaktır. Apse olan bir dişe müdahale etmek imkansızdır. Antibiyotik ile dişin iltihabı kurutulur ve ağrısının dindirilmesi için ağrı kesici verilmektedir.

Doktor size öncelikli olarak apse olmuş diş için yapacak bir şeyi olmadığı için ilk önce o iltihabı kuracaktır bunun için ise antibiyotik ve ağrı kesici ile tedavi sürecine başlanacaktır. Eğer apse olmuş bir dişe tedavi başlanmaz ise dişin kaybolmasına neden olabilir.Öncelikli olarak ağız enfeksiyonuna neden olacak sonrasında ise kemik enfeksiyonuna kadar ilerleyecektir.

Apse olmuş dişin tedavisi ile kurtarılması yüksektir.Doktorunuzun tedavi için vermiş olduğu ilaçları kullanacak ve randevu alacaksınız dişiniz indiği zaman apse yok olduğunda dişin neden apse yaptığı ve bunun tedavisi için çalışmalar başlayacaktır.
 
Üst