Eleştiri nedir, neden yapılır

#1
Eleştiri ne demek

Eleştiri günümüzde bir çok kişi tarafından yapılmakta olan olumlu veya olumsuz yorumlar bütünü olmaktadır. Biraz daha konumuzu açacak olursak örnek ile bir eseri veya bir sanatçıyı arştırmak ve bunun yapmış olduğu eserleri aynı zaman zaman kişinin kendisini arştırım onun olumlu olumsuz yönlerini ortaya çıkarmak.

Günümüzde bir çok kişiye eleştiri denildiğinde illa ki olumsuz düşünecektir. Çünkü toplumda eleştiri sürekli bir kişinin kötü yönleri örnek verilmektedir. Aslında öyle değildir eleştiri de sürekli olumsuz yönler aktarılmaz aynı zaman olumlu olan iyi yönlerde eleştirilir.Eleştiri yapan veya eleştiri yazısı hazırlayan kişilere eleştirmen adı verilmektedir.

Bunların dışında kişi başkalarının dışında kendini de eleştire bilmektedir.Bunun adına ise özeleştiri denilmektedir.Eleştiri yapan kişi ön yargılı olmamalı ve dikkatli,tarafsız ve dürüst davranmalıdır. Hiç bir eleştirmen eleştirilerine duygularını katmamaktadır. Eleştiri yapacak olan kişi yıkıcı değil daha yapıcı bir hareket izlemeli ve ona göre yorumlarını, düşüncelerini aktarmalıdır.
 
Üst