Hikaye Türleri Nelerdir

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Öykü Türleri Özet

Hikaye kısa bir tanım ile hayatta yaşanmış olan veya yaşanması oldukça yüksek olan içerisinde çok ayrıntı barındırmayan yazılara hikaye denilmektedir. Hikaye de daima fazla ayrıntı verilmez ve yer,zaman ve kahramanların özellikleri verilir fakat yukarıda da dediğimiz gibi fazla ayrıntıya girilmez.

Hikayeyi türlerine göre incelediğimiz de ise bunlar iki ye ayrılmakta ve durum öyküsü ve olay öyküsü olmaktadırlar.Bu iki hikaye türünü de şu şekilde açıklayarak sizler ile paylaşabiliriz.

Durum Öyküsü
Bu öyküye diğer bir şekilde Çehov tarzı olarak ta söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise bu öykü adını Rus yazar Anton Çehov’dan almaktadır. Durum öyküsün de bir olay yoktur hayatın bir kesitinden alınarak anlatılmaktadır. Durum öyküsünü edebiyatımızda temsil etmiş kişiler ise Sait faik Abasıyanık ve Memduh Şevket Esendal’dır.


Olay Öyküsü
Bu öykü adını ise Fransız yazar Guy de Maupassant’tan almıştır. Maupassant tarzı olarak da adlandırılmaktadır. Olay öyküsünde ise olaylar ele alınır giriş, gelişme ve sonuç bölümleri net bir şekilde anlatılır. Bizim edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi ise Ömer Seyfettin dir.

 

Son Konular

Üst