Kadınlarda Yumurta Çatlamasının Belirtileri

Eray

Editör
Yönetici
Editör
#1
Kadınlarda Yumurta Çatlaması Nasıl Belli Olur?

Bayanlarda görülen bu problem adet kanamasının ilk günü olarak yeni bir adet döngüsü başlangıcı oluşmaktadır. Bu durumda beyin dokusunun derinlerinde yer almakta olan hipotalamus adlı bölgeden salgılanmakta olan GnRH adı verilen hormon hipotalamusa yakın yerleşimli olması ile hipofiz adı verilen salgı bezinden folikül uyarıcı hormon olan (FSH) salgısını başlatmaktadır.

Yani FSH hormonu etkisi ile yumurtalıklardan birinde görülen yeni bir yumurta hücresi folikül adı verilen ve bi kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Bu olgulaşma süreci tamamlandığında ise Kadınlarda yumurta çatlamasının belli olması olgun folikül içinde üretilen ayrıca yüksek miktarlarda östrojen hormonu etkisi ile bir yandan rahim iç tabakası da gelişmeye başlar.

Kadınlarda yumurta çatlamasının diğer belirginliği ise hipofiz bezinden LH adı verilen farklı bir hormon salgılanır. Bu durumda LH hormonu yumurta hücresini bulunduran folikülü çatlatması ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına ise yumurtlama yani ovulasyon adı verilmektedir.
 
Üst