Klima Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

Coşar

Editör
Yönetici
Editör
#1
Klima Tasarrufu Ne YaparakSağlanır ?

Yaz aylar oldukça sıcak geçmektedir ki özellikle ege,akdeniz bölgelerinde daha da bir sıcak hava görülmektedir. Bu gibi yerlerde klima olmadan durma olanağınız oldukça zor olmaktadır.Aşırı sıcak havalardan ancak klimalar yardımı ile serinleyebilirsiniz.Fakat dikkatli olunmadığı zaman faturalarınızın oldukça kabarık gelmesine neden olabilirsiniz.Klimanızı gerektiği zaman kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Klimalarınızı nasıl kullanacağınızı nelere dikkat etmeniz gerektiğinin bilgilerini sizler ile aşağıda maddeler halinde paylaşıyoruz.Bu etkenlere dikkat ettiğiniz sürece faturalarınıza yansıyacaktır.

- Başlıca klimanız eski ise mutlaka bu ilk başta değiştirilmelidir.Bu eski klimalar daha fazla enerji harcamaktadır.

- Eğer yeni bir klima alacaksanız enerji sınıfının A olmasına dikkat eden artık tüm ürünlerin üzerinde bulunan etiketler ile enerjisinin nasıl olduğunu anlayabilirsiniz. A sınıfı işaretli ise fazla yakmadığı tasarruflu olduğunun bilgisidir.

- Evinizide ısı yalıtımı var ise bu tam bir istenilen etken olmaktadır.Enerjiden tasarruf edebilir dışarıdaki sıcak havanın içeriye girmesine engel olabilirsiniz kapılarınızı, pencelerinizi kapılı tutmanız gerekmektedir.

- Klimalarınızı hiç bir zaman aç, kapa şeklinde kullanmayınız eğer evde uzun bir kaç saat boyunca bulunmayacaksanız olabilir fakat belirli bir ayarda kalması daha iyi olacaktır.

- Evinizde veya iş yerinizdeki perdelerinizi,panjurlarınızı kapalı tutunuz güneş ışınları içeri girmeyeceğinden ortamda bulunan soğuk havadan tasarruf edebilirsiniz.

- Eğer gün içerisinde hava çok aşırı sıcak değil nemli bir hava hakim ise klimanız da bulunmakta olan nem moduna geçiniz.

- Klimayı nerede kullanıyorsanız oda içerisinde yer alan bilgisayar,ampul,avize, televizyon gibi ısı yaymakta olan cihazlardan uzak durarak tasarruf edebilirsiniz.
klima_elektrik_tasarruf.jpg
 
Üst