Mikroskobu Bulan Kim

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Mikroskop İcadı

Mikroskop günümüzde bir çok alanda sıklık ile kullanmış olduğumuz cisimleri büyütmeye yarayan alet olmaktadır. Kullanılan bir kaç mercek yardımı ile küçük cisimleri daha büyük görmemize olanak sağlamaktadır. En küçük yapıları oldukça büyüterek incelememize yardımcı olmaktadır.

Tarihte Mikroskobun icadı oldukça ses getirmiş ve oldukça faydalı olduğunu günümüzde de görmekteyiz ki bir çok alanda tercih sebebi olmaktadır. Mikroskop kullanımını en çok genetik,jeoloji,arkeoloji ve kriminoloji adı altında bulunan bilim dallarında çok kullanılmaktadır. Mikroskop bilindiği üzere ilk önce 1590 yılında Zacharias Janssen'in tarafından teleskop bulunmuş sonrasında ise Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginlerde bir araya gelmiş ve mercek sistemini tersine çevirdiğinde bu teleskobun cisimleri büyüttüğünü görmüş ve bu şekilde bulunmuş ve adı Mikroskop olarak tarihe geçmiştir.

Aynı zamanda İtalyan bilgini Galilei Galileo iki mercek kullanarak bir çok astronomi konusunda inceleme yapmış ve deneyimler kazanmıştır. Yalnız halen daha günümüzde kullanılmakta olan Mikroskop ise 17.asırda geliştirilmiş olan mikroskop olup Hollandalı Anton van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke bulmuşlardır.

 
M

Milesrebel

Misafir
#2
Gerçekten çok estetik bir çalışmanın bir ürünü mikroskop bize göre pek önemli gelmiyor ama kullanıldığı alana göre önem kazanıyor.
 
Üst