Nağmeli Konuşmak Nedir Ne Anlama Gelir?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Nağmeli Konuşmak Nedir?

Konuşma, karşılıklı olarak gerçekleştirilen bir süreçtir. Güzel ve etkili konuşma ile karşımızdaki insanı etkileyerek iyi bir dinleme sağlayabiliriz. Söylemek istediklerimizi tam olarak iletebilmemiz çok önemlidir. Bunun yanında etkili ses tonu da önemlidir.

Etkili bir ses tonu; sesin rengi, sesin yüksekliği ve alçaklığının iyi ayarlanması ve nağmeli olmasıdır. Konuşurken el ve yüz hareketleriyle, mimiklerle süslediğimiz konuşma her zaman daha etkili olur. Nağmeli konuşma, duygu yüklü, sözcüklerin anlamlarının vermesi gereken hissin karşı tarafa verilebilmesidir.

Nağmeli konuşma etkili olduğu kadar, konuşmayı zenginleşir. İnsan sesi değişik tiplere sahiptir. İletmek istediğimiz duygu ve düşüncelere can vermeliyiz ki karşımızdakinin dinleme zevkini arttıralım. Etkili konuşma, etkin bir dinleme sağlar. Nağmeli konuştuğumuzda söylediklerimiz, hem göze hem kulağa hitap eder. Bu da konuşmada başarı getirir.

Konuşurken özellikle kadınlar, seslerini yumuşatırlar ve bu sayede nağmeli konuşmayı daha iyi becerirler. Hatta bu konuşma tarzı bazen cilveli olabilir. Şair; para sesi, kadın sesi ve su sesi demiştir. Yani dünyadaki en güzel seslerden biri kadın sesidir.
 
Üst