Nikola tesla hayatı ve icatlar

Nicola Tesla o zamanın büyük imparatorluklarından olan Avusturya Macaristan imparatorluğunda 10 Temmuz 1856 tarihin de dünyaya gelmiştir. Dünyaya gelmesi ile de birçok kimsenin dikkatini çeken ve bebeklikten itibaren makinelere duyduğu ilgi ile ilgi odağı olmuştur. Kendisi sırp asıllı bir elektro fizik uzmanıdır.

En çok patent sahibi olan insan olarak tarihe geçmiş kişiler arasındadır. Aslında çok büyük bilim ve buluşlar yapmasına rağmen okul ve ders kitapların da ismi çok nadir geçer. Gerek Türk eğitim kitapların da gerek ise yabancı kesimlerde ki eğitim kitapların da neredeyse bu isim yok denecek kadar az geçmektedir.

Aslında Nicola Tesla Edison ile sürekli olarak bilim alanın da yetişen bilim alanın da onu sürekli olarak geçen bir kişidir ancak sonraların da ne oldu ise Tesa bu yarışı kaybetmiştir. Kısa süre için de kendini arka sıralar da bulmuştur ancak yine de bu onun tarih sahnesinden silmemiştir çünkü onun 700 adet buluşu olması onun tarihe geçmesine fazlasıyla yetmekte ve artmaktaydı.

Nicola tesla elektriğin kablosuz iletimi üzerin de uzun yıllar boyunca çalışmış henüz kablolu iletim bile zor yapılırken o kendine bir hedef çizip kablosuz şekil de elektrik iletimin de çalışmıştır. Hayatın da başarılı olamasa da sonraki yıllar da bıraktığı özel stratejik kitaplarla da bu yol da hızlı gelişimler yaşanmasına katkı sağlamıştır.Nicola tesla hayatımızda önemli bir yere sahip olmaktadır.

nikola-tesla.jpg

Son Konular