Sahte Balı Anlamak İçin Ne Yapmalıyız?

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda dikkatimizi çeken bal reklamları ekranlarda dönmektedir. Uygun bir fiyata birkaç kavanoz vaat edilen bu reklamlar hepimizin dikkatini çekmektedir. Peki, ama bu balların sahte ya da gerçek bal olduğunu nasıl anlayacağız?

Öncelikle çok uygun fiyata satılan ballardan şüphe etmeliyiz. Çünkü bal çok emek istediği için gerçek bal çok uygun fiyata satılmaz. Üç ay gibi uzun bir zamanda ve zor şartlarda sahip olunan bala verilen emeğin karşılığını kendimizi onların yerine koyup düşünebilirsek çokta ucuz olmamalı. Gerçek ve sahte bal arasındaki farklı ilk bakışta ya da tadından ayırt etmemiz mümkün değildir. En güvenilir yöntem laboratuar ortamında test edilmesidir.

Evlerimizdeki balı ise buzdolabında yaklaşık 1 ay kadar beklettikten sonra kremsi kıvama geldiğini görürsek bu gerçek olduğunu gösterir. Soğuk havalarda donduğunu görürseniz buda gerçek bal olduğunu gösterir. Ayrıca katı kıvamda ve kokusuz olması gerekmektedir.

Uzmanların hem fikir olduğu bir ayırt etme noktası ise şekerlenmesidir. Bekleyen bal şekerleniyorsa gerçektir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak sağlığınızı düşünerek daha dikkatli davranmanız en doğrusu olacaktır.
 

Son Konular

Üst