Trafik Lambalarının Görevleri

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Trafik Lambalarının Görevleri Nelerdir?

Trafiğin düzene girmesine yardımcı olan ışıklar olmaktadır. Üzerinde bulunmakta olan üç farklı renk ile sürücü ve yayalara nasıl davranmaları gerektiğini söylemektedir.Trafik lambaları trafiğin özellikle yoğun olduğu yerlere konulmakta ve buradaki trafiğin akışını düzenlemek sürücü ve yayaların ulaşımlarını güvenli bir şekilde sağlamak amacı olmaktadır.Her yere trafik lambası konulamayacağı gibi gerekli olan yerlere uzmanlar tarafından konulmaktadır.

üç renkte olduklarını söylemiştik ve bu renkler kırmızı,sarı ve yeşil olmaktadır. Trafiğe çıkan her birey bu renklerin anlamlarını iyibilmelidir aksi halde kazalara neden olabilinir. Kırmızı dur ,sarı geçişe hazır ola ve yeşil renk iste yola devam etmesi gerektiğini bildirmektedir. Trafik düzenleyici bir sistem olmaktadır.Trafikte hem yayaların hemde sürücülerin canlarını,mallarını korumak için uygulanmaktadır.

Trafikteki kişilerin güvenliği karayolları için oldukça önemli olmaktadır.Karayollarının var oluş amacı zaten trafik ile ilgili olan tüm sıkıntıları çözmektir.Trafik lambalarının dışında ise levhalar bulunmaktadır.Bu levhalarda sürücü ve yayalara neler yapması gerektiğini söylemektedir.Aşağıdan sizler ile ışıkların ne anlama geldiğini açıklamak isteriz.

Kırmızı ışık: Bu sürücülere durması gerektiğini yol hakkının yayalar ve diğer sürücülerde olduğunu söylemektedir.Kırmızı ışıkta geçilmesi kaza ile sonuçlanacaktır.

Sarı ışık: Bu ışık sürücüleri uyararak hazır olmaları gerektiğini ve biraz dana geçiş ışığı olan yeşil yanacağını bildirir.

Yeşil ışık: Geçiş üstünlüğünün sizde olduğunu artık yolun güvenli olduğunu sürücüye bildirerek gitmesi gereken yere gideceğinin bilgisini vermektedir.

trafik lambasi.jpg
 

Son Konular

Üst