Türkiye'de Üretilen İlk Arabaların İsimleri

Network

Yönetici
Yönetici
#1
Türkiye'de Üretilen İlk Araba Nedir?

Araba veya otomobil olarak tanımlayacağım en çok kullanılan kara taşıtlarımızdan olmaktadır.Ülkemizde tarihten bu yana gelen pek bir araba üretimi olmasa da hiç araba üretimi olmamış da diyemeyiz.Sizlere ülkemizde üretimi yapılmış arabaların bilgilerini detaylıca vereceğiz ve inanın ki üretimi daha olmasa bile halen daha çoğu kişi tarafından aktif kullanılan arabalar olmaktadır.

Anadol - Yıl 1966

Bir çoğumuz hatırlamıştır ki çevremizdeki bir çok yerde halen daha görmekteyiz.Anadol ülkemizde üretimi yapılan ilk araçlardan birisi olmaktadır. Bundan önce ilk olarak ise 1960 yılında 5 tane üretilen "Devrim" arabaları olmuştur.Sonrasında ise karşınızda Anadol arabaları Vehbi Koç tarafından kurulan Otosan tarafından 1966-1986 yılları arasında üretimi yapılmıştır.Anadol da Ford motorları kullanılmış olup açılan isim yarışmasında ise Anadol olarak piyasaya sürülmüştür.
Murat 124 - Yıl 1970

Yollarda yine tek tük görebileceğimiz arabalardan birisi olmaktadır. Üretimi ise 1971-1977 yılları arasında olmuş olup tam olarak 134 bin 867 tane Murat 124 üretilmiştir.Oldukça sevilmiş ve bir o kadar rağbet görmüştür.Bu aracın üretimi ise 1977 yılında son bulmuş yerini Kartal,Şahin,Doğan gibi araçlara bırakmıştır.Sonrasında ise 20 yaşını doldurduğu için trafikten alınmıştır.
Renault 12 - Yıl 1971

Ülkemize baktığımızda halen daha aktif olarak tercih edilen kullanılan araçlardan birisi olmaktadır.Oldukça büyük bir motora ve geniş bir bagaj hacmine sahip otomobillerden birisi olmuştur.Oldukça tercih edilmiştir ki bunun nedeni ise üretim maliyeti düşük olmasıdır. Renault hemen hemen üretimi büyük bir çok ülke de olmuş olup Renault 12 üretimini aynı zamanda ülkemizde o yıllar yapmıştır.Bu yüzden ülkemizde üretilen ilk araba olma özelliğini de taşımaktadır. 
Üst