Ülkemizdeki Başlıca Müzik Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Eray

Editör
Yönetici
Editör
Ülkemizde Bulunan Başlıca Müzik Türleri Ve Özellikleri Nedir?

Ülkemiz bu alanda oldukça fazla ilerleme kaydetmiş bulunmaktadır. Son zamanlarda ise yenilerinin türemesi ile birlikte bir çok müzik türü olduğunu ve bu türler arasında oluşan karmaşayı çözemeyen insanlarımızın saflığı durumundan dolayı müzik tarihimizin doğru bir şekilde öğrenilmediğini görmekteyiz. Ülkemizde ki müzik türleri aşağıdaki gibidir.

Müzik Türleri

Türk Halk Müziği:
Bir çok insanın bildiği üzere genelde yaşlı kitlelerin ilgi alanına sahiptir. Ozanlar (Halk Şairleri) tarafından yapılmakta olan doğal ve sosyal olayları anlatan ayrıca çoğunluk olarak kimin tarafından yapıldığı bilinmemekte olan (Anonim) müzik türüdür. Aslında biraz araştırdığımızda ülkemizde yapılan birçok müziğin alt yapısı THM'den gelmektedir.

Klasik Türk Müziği (Türk Sanat Müziği): Eski tarihi saray ve çevresinde yapılmış olan ve divan edebiyatından esinlenerek yapısal olarak ağır ve anlaşılması oldukça zor bir müzik türdür.

Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği: Ata'mızın talimatları ile yurt dışına çıkartılan ve orada eğitim gören müzisyenlerimiz yurdumuza döndüklerinde Türk Ezgi ve motiflerini batı çalgı ve armonisi ile özleştirme yaparak eserler üretmiş ve müziğimizi dünyaya yayarak tanıtmıştır.

Pop (Popüler Müzikler: Günümüzde oldukça fazla dinlenmektedir Arabesk; kısaca köyden kente göç etmiş insanlarımız acılarını anlatmakta ve sanatsal hiçbir özelliği bulunmamakta olan varoşların müziğidir. Bu tarzların dışında kalan müzikler ise yabancı ülkelerin çalgı ve alt yapılarının Türk motifleri ile süslenmesi ile oluşmaktadır. Örnek verecek olursak Anadolu Pop, Arajman, Rock vb. gibi.

S

sanane beee

Misafir
neden daha uzun değil??????????!?!!!!!?

I

ısım lazım degıl

Misafir
neden daha uzun degil bikaç tane daha koysaydınız ıyı olurdu ama yıne tesekkurler işime yarayacagını dusunuyorum.:(;):cool:o_O:rolleyes:

G

gerek tınne

Misafir
keşke daha uzun olsaydı

çok güzel bilgiler ama arkadaşlara katılıyorum bende biraz daha uzun olsaymış çok güzel olurmuş. yine çok sağ ol.