Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir Kısaca

S

sürtüme

Misafir
Sürtünme Kuvvetinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Bu konu oldukça aramış olduğum bir o kadar da merak ettiğim konulardan birisi olmaktadır bana sürtünme kuvetinin yaratmış olduğu hem olumlu hemde olumsuz etkilerini yazarmısınız çok merak ediyorum aynı zamanda hocama da anlatacağım şimdiden saolun

Network

Yönetici
Yönetici
Sürtünme kuvveti ile ilgili konuyu biraz açacak olursak cisimlerin bulundukları yerden hareket etmeleri demek sürtünme kuvveti yardımı ile olmaktadır.Hareketlilerde sürtünme kuvveti olmamış olsaydı istenildiği zaman durdurulamazdı.Örnek olarak ise bizde yürürken kendimizi durduramazdık.Bunun sonucunda ise çarpışmalar ve kazalar olurdu.

Aynı zamanda buz ve kar üzerinde sürtünme kuvveti az olmaktadır.Bunun nedeni le kış mevsiminde ayakkabıların altları kalın ve tırtıklı olması tercih sebebidir.Aynı şekil otomobillerde de kış lastiği ve buz olan yollarda lastiklere zincir takılır.

Makine parçaları örnek olarak hareket esnasından birbirlerine sürtmektedirler. Bu sürtünme sonucunda ise parçalar yıpranmaktadır

Her hangi bir cisimden örnek verecek olursak cisim ağırlıkları büyük olmaktadır bundan dolayı hareket ettirmek için oldukça fazla enerji harcamaktadırlar.

Yukarıdaki anlatımlarda olumlu ve olumsuz örnek anlatım yapılmıştır aşağıdan ise bu olum ve olumsuz sürtünme kuvvetini en aza indirmek için bir kaç anlatımda bulunacağız.

Araç motorlarına örnek verecek olursak rahat bir şekilde çalışmasını sürdürebilmesi için parçalar özel bir yap ile yağlanmaktadır.Tekerlerin rahat bir dönüş sağlaması için bir takım bilyeler kullanılmaktadır.

Trenlere bakacak olursak tekerleri bilindiği üzere demirden olmaktadır.Raylarda aynı zamanda demir olmakta olup sürtünme az olmaktadır.Bu neden ile kamyondan daha büyük olan vagonların daha az enerji harcayarak hareketi sağlanmaktadır.Fakat durabilmesi için ise sürtünmenin artması gerekmektedir ki bu nedenle teker ile ray arası kum püskürtülerek kolayca durması sağlanır.

B

ben momo

Misafir
ben momo hepiniz ölüceksiniz niahahahahhahaha